Zatrważające konsekwencje rozwoju technologii

Nietrudno zauważyć, jak szybko nowe technologie zmieniają nasze życie. Inteligente mamy już niemal wszystko: samochód, dom, zegarek, biuro, fabryka, magazyn itd. O telefonach nie wspominając. Nowy smartfon jeszcze przed upływem czasu gwarancji staje się démodé. Elektroniczne gadżety, ale i programy oparte na sztucznej inteligencji (AI) ułatwiają różne procesy lecz dzieje się to nieoczekiwanie zgubnym kosztem.


Pisaliśmy tu o kulturze uzależniającej od wiadomości – śmieci czy mocno rozpasanej erze fake newsów. Specjalne systemy AI, jak Transformer, ELMo czy GPT-2 powstały z myślą o analizie i generowaniu tekstu w celu wypuszczania ich podróbek. Sieci neuronowe, by działać samodzielnie muszą zostać odpowiednio wyszkolone, co okazuje się najbardziej energochłonnym procesem i w dodatku długotrwałym. GPT-2 zostało wyszkolone przez firmę OpenAI na 8 milionach stron www. i dzięki powstałemu w ten sposób algorytmowi zyskało pożądaną wiedzę do tworzenia wręcz perfekcyjnie zmanipulowanych tekstów . Takie wyszkolenie sieci neuronowych emituje do atmosfery 284 tony CO2, co jest ilością pięciokrotnie większą niż w przypadku przeciętnego samochodu w całym jego życiu!


Okazuje się, że kochane wiadomości – śmieci i bujdy, imitujące wiadomości prawdziwe mają szkodliwy wpływ nie tylko na naszą psychikę i więzi społeczne, ale realnie zagrażają środowisku naturalnemu naszej planety.

Źródło: NewScientist

Podobny temat: Informacje – kłopotliwy towar

anna

Zajmuje się zgłębianiem tajników content marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *